A még mindig tartó globális világjárvány komoly változásokat hozott a kiskereskedelem világában.
Az online kiskereskedők minden eddiginél elfoglaltabbak, és kihívást jelent számukra a rendelések teljesítésének és a készletek egyre gyorsabb ütemű frissítésének teljesítése, valamint a visszaküldésekből származó bevételek csökkentése.
A fizikai kiskereskedések világában a kihívások nagyon eltérők, mivel a bolttulajdonosok csökkenő forgalommal szembesülnek, és versenyezniük kell a globális e-kereskedőkkel a kényelem és az ár tekintetében.
Az azonban érezhető, hogy a vásárlók még 2022-ben is a személyes vásárlásokat preferálják, különösen akkor, ha azt technológiával egészítik ki az élményteremtés és a kényelem érdekében.
A hibrid vásárlási élmények, például az „rendeld meg online, vedd át az üzletben” létrehozása és többcsatornás értékesítések fejlesztése ’játékban’ tarthatják az offline üzleteket, ezért 2022-ben a következők lesznek a kiskereskedelem legforróbb trendjei.
A pénztár nélküli fizetés úttörője 2018-ban az Amazon Go üzlet volt, és azóta már hazánkban is találkozhatunk ezzel a megoldással (lásd például Tesco, Penny). Ez a trend erősödni látszik 2022-ben, mert az embereknek tetszik a gyors és sorban állás nélküli vásárlás lehetősége.
Munkaerőpiaci szempontból ez a megoldás elsőre ellentmondásosnak tűnik, mert az emberek gépekre való lecserélése az alkalmazottak leépítésére ösztönözheti a munkaadókat.
Az ellenérv viszont az, hogy az olyan munkák, mint a kasszánál való szkennelés, felszabadítja az embereket, hogy más, kifizetődőbb feladatokat végezhessenek el. Például a polcok folyamatos feltöltése, keresztértékesítések, élményteremtés stb.
A tapasztalat egyre inkább fontos megkülönböztető tényezővé válik a fogyasztók számára, amikor döntést kell hozniuk arról, hogy kinek adják a pénzüket.
Míg korábban a vállalkozások elsősorban a termékekkel és az árakkal versenyeztek, addig mára már olyan tényezőkre támaszkodnak, mint az ügyfélszolgálat, a hozzáférhetőség, a könnyű használat, az eladók tréningelése, valamint olyan környezeti tényezők, mint például a kiskereskedelmi üzletek dekorációja vagy az online vásárlási lehetőségek.
A tapasztalati kiskereskedelem technológiai szempontból azt jelenti, hogy megértjük-e tényezők szerepét, és bevezetjük-e ezeket az eladások optimalizálása érdekében.
Például fizikai üzletekben az eladók használhatnak kézi terminálokat, amik tájékoztatást nyújthatnak a vevők vásárlási szokásairól. Ennek köszönhetően lehetővé válna számukra, hogy olyan személyre szabott vásárlási élményt nyújtsanak, mint amit online kapnának a vevők (lásd érdeklődés alapú reklámozás – Google).
A kiskereskedelemben az „omnichannel” azt jelenti, hogy az ügyfelek eléréséhez és a szolgáltatások nyújtásához rendelkezésre álló összes lehetőséget kihasználjuk.
Ez egyre inkább a közösségi médiát és a közösségi értékesítést jelenti. Ahelyett azonban, hogy az ügyfelek egyszerűen vásároljanak bármely csatornán – offline üzleteken, webhelyeken, Facebookon, Instagramon stb. –, inkább „összekapcsolt” élményt érdemes kínálni.
Hogy néz ki ez a gyakorlatban?
Például a vevő lead egy megrendelést az üzlet valamelyik e-kereskedelmi helyén, majd ellenőrzi a rendelés állapotát a Facebook Messengeren, végül átveszi a terméket az üzletben.
Ennek a trendnek a kiaknázásához kulcsfontosságú, hogy összehangolt ügyfélélményt biztosítsunk az összes felületen. A márkák a közösségi értékesítésre is nagyobb hangsúlyt fektetnek majd.
Ez magában foglalja a lehető legtöbb online felületen való megjelenést (Facebook, Intagram, TikTok stb.), valamint az influancerekkel és a törzsvevőkkel való együttműködéseket.
Váróczi Ákos a VÁRÓCZI Üzletberendezés ügyvezetője Ákos megreformálta saját iparágát azzal, hogy a klasszikusan offline vásárolt termékeiket elsőként kezdték webáruházban is értékesíteni. Magyarország mellett még Romániában és Szerbiában is van saját üzletük. Közgazdász és 3 gyermek büszke édesapja.