Mikor volt utoljára negatív tapasztalatod egy kereskedésben?
Emlékszel még rá?
Hát persze, hogy! És hány embernek meséltél erről a negatív élményről? Igen, valószínűleg többnek is, ha olyan vagy, mint a legtöbb ember.
Különösen akkor beszélünk a negatív eladói élményeinkről, amikor azok nagyon rosszul érintenek bennünket.
Ha nem szeretnéd, hogy az emberek panaszkodjanak a vállalkozásodra, tanítsd meg csapatodnak a legjobb eladói tippeket és tanítsd meg őket a helyes használatukra.
Soha ne feltételezd egy ’tapasztalt eladóról’, hogy tudja, mitől döglik a légy.
Mutasd meg Te az elvárásaid a saját viselkedéseden keresztül és győződj meg arról, hogy ennek megfelelően végzik a kollégáid a munkájukat. A Te feladatod, hogy megtanítsd, hogyan szolgálják ki az üzletedbe térő embereket.
Íme 6 olyan soft (emberi) tulajdonság, ami a forgalmadat új szintre emelheti.
Az első ökölszabály, hogy amint belép egy potenciális vevő az üzletedbe, valakinek maximum 15 másodpercen belül köszöntenie kell.
Soha ne hagyd, hogy az eladóid a pultot támasszák és több méter távolságból biccentsenek egyet a betérő emberekre. Legyen egy mosolygós ember a bejáratnál, aki habozás nélkül felajánlja a segítségét.
Az eladóid diszkréten figyeljék a vásárlók útját.
Ha egy vevő kiválaszt valamit, ajánljanak fel valami kiegészítő terméket, amitől még nagyobb lehet a vásárlói élmény. Nem kell tukmálni.
De ha erőszakmentesen történik az ajánlás, akkor a vevő még hálás is lesz azért, hogy olyan dolgot mutattak neki, amit ő nem is vett volna észre. Amennyiben a vevő nem találja meg, amit keres, az eladóid ajánljanak fel más lehetőségeket. Sosem lehet tudni, mi sül ki a figyelmességből.
A figyelmesség netovábbja, ha a törzsvevőket úgy fogadják az eladóid, mint jó ismerősöket és a nevükön szólítják őket. Oké, de mi a helyzet az újakkal?
Ha kártyával fizetnek, könnyen leolvasható a nevük és fizetéskor a nevükön köszönhetik meg eladóid a vásárlásokat. Hát ennyire egyszerű.
Az eladóid legyenek közel a próbafülkékhez, a vitrines pultokhoz, hogy szaladgálni tudjanak új méretekért, vagy, hogy azonnal kinyithassanak egy zárt eladóteret, hogy a vevő közelebbről is megnézhesse, amin megakad a szeme.
Az eladóid figyeljék az ’elveszett’ embereket és segítsenek proaktívan. Például megtalálni a próbafülkét, a különböző részlegeket stb.
Kínáljatok az embereknek egyedi vásárlói élményt azáltal, hogy olyan szolgáltatást nyújtotok számukra, amelyet sehol máshol nem kapnak meg.
Például ajánljátok fel, hogy lefényképezitek őket a telefonjával abban a ruhában vagy ékszerben, amely tetszik neki (még vásárlás előtt). Ha elsőre nem is vásárolnak, utólag nézegethetik, megmutathatják a közeli hozzátartozóiknak, akik megerősíthetik a döntéseikben.
A vásárlók teljes figyelmet érdemelnek.
Az eladóid kezébe soha ne legyen a saját telefonjuk. Még lehetőségük se legyen írogatni, telefonálgatni: egyrészt így nem tudják az osztatlan figyelmüket a vevőkre szentelni, másfelől a magánéletük nem tartozik másokra.
Végezetül, ha az eladóid egy idősebb vásárlóval beszélgetnek, ne hagyd, hogy szlenget használjanak. Legyenek tisztában azzal, hogy senki sem szereti hülyének érezni magát.
Váróczi Ákos a VÁRÓCZI Üzletberendezés ügyvezetője Ákos megreformálta saját iparágát azzal, hogy a klasszikusan offline vásárolt termékeiket elsőként kezdték webáruházban is értékesíteni. Magyarország mellett még Romániában és Szerbiában is van saját üzletük. Közgazdász és 3 gyermek büszke édesapja.