A kiskereskedelemben egyre több márka, illetve webshop ismeri fel a koncepció-üzletek, vagy ismertebb nevükön a bemutatótermekben rejlő lehetőségeket.
Bár számtalan érv szól az internetes vásárlás mellett, a bemutatótermek számos olyan előnyt nyújtanak a potenciális vevőknek, amit egy szép fotó vagy egy chatbot nem tud helyettesíteni.
Üzletágtól függetlenül egy bemutatóteremben megnézhetik, tesztelhetik, kipróbálhatják, megérinthetik az árukat, majd az értékesítés és a kiszállítás már online történhet.
Egy bemutatóterem minden olyan webshop számára vonzó lehetőség a fizikai megjelenésre, akik az áruk bemutatása mellett csökkenteni szeretnék a raktárkészlet kötelezettségeiket, és az ingatlannal járó költségeket.
A gazdasági elemzők szerint a bemutatóterem fenntartása logikus kereskedelmi evolúciós lépés a kiskereskedelemben, hiszen egyre több fogyasztó az üzleteket már most is bemutatóteremként használja.
Azaz információ- és tapasztalatszerzésre.
A kiskereskedelmi bemutatóterem egy olyan hely, ahol a vevők már azzal a tudattal próbálják ki a termékeket, hogy a végső tranzakció online lesz.
Bár a fogyasztók az interneten keresnek márkákat és megoldásokat, és többnyire online rendelnek, a végső vásárlás előtt az emberek közel 2/3 része felkeres egy üzletet az adott termék kipróbálására.
Az sem ritka, hogy online vásárolnak, majd egy esetleges termékcserét már a fizikai bemutatóteremben bonyolítják le.
A bemutatóterem a hagyományos vásárlási tapasztalatokkal kapcsolatos elvárásokat elégíti ki.
Minimális készletet tart, az érdeklődők nem visznek haza termékeket, de olyan meggyőző a kialakítása, olyan élményt nyújt, ami után nem kétséges az online vásárlás.
A bemutatóterem vagy márkaüzlet gondolatától sok kereskedőnek libabőrös lesz a háta. Tetszik vagy sem, a világ változik, és felesleges a változó fogyasztói magatartások ellen küzdeni.
Azt mondani sem kell, milyen nyilvánvaló csúcskategóriás autókat vagy bútorokat forgalmazó cégeknek bemutatótermet nyitni, ennél azért több fantázia van a koncepcióban.
Számos olyan termékkategória van, mint például a kerékpár, a sporteszközök, a matracok vagy a ruhák, amiket a vásárlók ki szeretnének próbálni az online vásárlást megelőzően.
Nézzük meg tehát, milyen előnyökkel jár egy webshopnak bemutatótermet nyitni.
A bemutatóterem koncepcióból a legtöbbet a kizárólagosan online márkák profitálnak. A bemutatóterem számukra egy igen hatékony módja az ügyfélkör bizalmának növeléséhez.
Bár az online értékesítések látványosan nőnek, a bemutatóterem egy csatornák közötti átmenetet képvisel az online tér és a klasszikus kiskereskedelem között.
A bemutatóterem működtetésével nincs szükség felesleges raktározásra, így minimális alapterületen tudják a márkák bemutatni az ajánlataikat.
A csökkent kockázat következtében kisebb árréssel tudnak értékesíteni a gyártók és a nagykereskedők, így jóval több pénzt kereshetnek az eladásokon a bemutatótermek segítségével.
A bemutatóterem-koncepció hosszabb távú előnye, hogy mérséklődik általa a piaci versengés, és a márkák a költséghatékonyság és az eladások növelése érdekében több és értékesebb partneri kapcsolatokat építenek ki egymással.
Egy bemutatóterem például több egymást kiegészítő márkának is helyet adhat, akik azonos célcsoportot céloznak meg.
Nemzetközi statisztikák szerint a milleniumi korosztály 76 %-a, az átlag fogyasztóknak pedig közel 60 %-a már adott le fizikai üzletben online rendelést.
Leggyakrabban mobilon tájékozódnak, majd a bemutatóteremben a megfelelő élmény átélését követően online rendelnek.
Ha ez ilyen jól működik, valóban kár lenne kihagyni a bemutatótermet az értékesítési csatornából.
A trendek előbb-utóbb hozzánk is begyűrűznek, és akik elsőként szállnak rá az új hullámra, azok fognak a legnagyobbat kaszálni rajta.
Váróczi Ákos a VÁRÓCZI Üzletberendezés ügyvezetője Ákos megreformálta saját iparágát azzal, hogy a klasszikusan offline vásárolt termékeiket elsőként kezdték webáruházban is értékesíteni. Magyarország mellett még Romániában és Szerbiában is van saját üzletük. Közgazdász és 3 gyermek büszke édesapja.