Nem az a kérdés, mekkora forgalmat bonyolítasz majd karácsonykor, hiszen ahogy minden évben, most is sokkal több lesz a bevételed, mint az év bármely szakaszában.
A kérdés az, hogyan lehet bevételed és jelentős forgalomnövekedésed januárban és februárban. Hiszen a karácsonyi dömping önmagában édes kevés ahhoz, hogy egész évben biztonságosan működni tudj.
Ne a cserékre gondolj először, bár nyilván tudod, hogy lesz olyan, aki az ajándékot jön majd becserélni karácsony után. Előfordul, hogy hibás, kicsi, vagy nem tetszik.
Ők lesznek azok a vásárlók, akik nem tőled vásároltak, de potenciális vásárlóvá válhatnak, ha a panaszkezelés és a megoldás kifogástalan. Erre pedig érdemes egy kollégát kinevezni, aki valóban csak és kizárólag ezekkel az ügyekkel foglalkozik majd, ha befut.
Legyen a legtalpraesettebb, legempatikusabb kollégád, ezzel megnyerve a vásárlókat. Legyen lehetőségük a vásárlóknak elmondaniuk a problémát.
Mindannyian jól tudjuk, hogy a vásárlók egy része eleve gátlásokkal telve lép az üzletbe, mert nem tudja mi fogadja majd.
Ha pedig valami problémája akadt a termékkel, ez az érzés hatványozottabb. Épp ezért teremts számukra nyugodt közeget.
Lehet ez egy erre kialakított pult, vagy csak egy- két szék, és máris érezni fogja a vásárló, hogy valóban fontos a problémája.
Nincs annál nagyszerűbb érzés, mint amikor belépve egy üzletbe nem azonnal az árjelző táblákkal találkozik a vásárló.
Egyrészt nagyon visszaveti a forgalmat és bár a vevő nagyon is jól tudja, hogy a választott termékért fizetnie kell, hagynod kell időt arra, hogy ráhangolódjon a vásárlásra.
Épp ezért a bolt méretétől függően hagyj szabad teret ahhoz, hogy megbarátkozzon az üzlettel.
Ehhez elegendő egyetlen tábla is, amin kiírhatsz egy kedves üzenetet a vásárlóinak, üzenve ezzel, hogy nincs mitől tartania.
Ennek tartalma lehet mókás vagy elgondolkodtató, a lényeg, hogy használd ki, mert a vásárlás akkor kezdődik, amikor a vevő megnyugszik. Ne hagyd ki.
A vásárlói tanácstalanság a leginkább nehezítő körülmény, ami a bevételedet illeti. Nagyon sok vásárló úgy tér majd be az üzletbe, hogy nincs konkrét elképzelése arról, mit szeretne vásárolni.
Ilyenkor a te feladatod, hogy a vásárló igényeivel próbálj meg élni és azt tedd elé, amiről úgy látod, jelen pillanatban a legnagyobb a kereslet.
Épp ezért különösen fontos a jó megvilágítás, hiszen enélkül az esetek nagy többségében az üzlet elveszett. Azokat a termékeket, melyek a leginkább kelendőek, tedd előre, az exkluzív termékeket pedig vitrinbe tökéletes megvilágítással.
Ezzel is jelezve a vásárlóid felé, hogy különleges árucikkről van szó.
Nincs annál kiábrándítóbb, mint a félhomály az üzletben, különösen most, karácsony előtt amikor minden a fényekről és a csillogásról szól.
Kifejezetten fontos tudnod és észben tartanod, hogy a vásárló a kirakatoddal találkozik először. Ezt semmiképpen se hagyd figyelmen kívül!
Éppen ezért a kirakatokat is ideje lassan ünnepi díszbe öltöztetni. Az Advent közeledtével már mindenki vagy így, vagy úgy, de ráhangolódik az ünnepekre.
Segítsd ezt elő, és tegyél meg mindent annak érdekében, hogy a kirakatod ne csak figyelemfelkeltő legyen, hanem adjon valami fontosat, valami üzenetet, valamit, amitől más leszel mint a konkurencia.
Arra azonban ügyelj, hogy a kirakatban szereplő termékeket is szeretnék megvásárolni. Ezért azokból a termékekből mindig legyen készleten és bár manapság a kirakatrendezés korát éljük, ha kell, öltöztesd át a kirakati babát, ha elfogyott a termék, de a vásárló csak és kizárólag azt a terméket óhajtja.
Mert hiába a forgalom, most van az a pillanat, amikor nem engedheted meg, hogy valaki, aki betér hozzád, üres kézzel távozzon.
Váróczi Ákos a VÁRÓCZI Üzletberendezés ügyvezetője Ákos megreformálta saját iparágát azzal, hogy a klasszikusan offline vásárolt termékeiket elsőként kezdték webáruházban is értékesíteni. Magyarország mellett még Romániában és Szerbiában is van saját üzletük. Közgazdász és 3 gyermek büszke édesapja.