A POP és POS kifejezések a kiskereskedésben könnyen összetéveszthetők. Ez érthető, de jó, ha tudod, hogy nemcsak hangzásukban, hanem a funkciójukban is sok hasonlóság van.
A POP (point of purchase) a tényleges eladáshelyi reklámra utal, azokra az üzleten belüli helyekre, ahol a vevők eldöntik, hogy leemelnek a polcról valamit, vagy sem. A POS (point of sales) ezzel szemben azt az értékesítési pontot jelöli az üzleten belül, ahol a konkrét árucsere, azaz a vásárlás történik. Ezeket vásárláshelyi reklámoknak nevezzük.
Ebben a cikkünkben részletesen megvizsgáljuk a POP és POS közötti különbségeket és hasonlóságokat, valamint megmutatjuk, hogyan illeszthetők be a márka értékesítési stratégiájába.
A POP az üzleten belül az ügyfél és a termék közötti fizikai interakcióra vonatkozik. Olyan reklámhordozókat foglal magában, mint:
Ezek a reklámhordozók a nagy alapterületű, önkiszolgáló üzletek elterjedésével jutottak fontos szerephez, de kiválóan működnek kiskereskedésekben is.
Az emberek nagy része konkrét céllal érkezik egy üzletbe. Bolttulajdonosként neked viszont az a célod, hogy növeld az egy főre jutó kosárértéket, azaz a betérő vevő több terméket vásároljon, mint amit eredetileg tervezett.
Értelem szerint nem állhat minden méteren egy eladó, aki vásári kofaként tukmálja a portékákat a gondolák között sétáló vevőknek. Groteszk és visszás lenne, épp az ellenkező hatást érnénk el vele.
Ezzel szemben a POP, azaz a vásárláshelyi reklámhordozók néma értékesítőként állítják meg az általad kijelölt pontokon a potenciális vevőket. Felkeltik a figyelmet, elgondolkodtatnak és impulzusvásárlásra ösztönzik a vevőket „erőszakmentesen”. Ugye, mennyivel jobban hangzik?
Ha eddig nem használtad ki a POP eszközökben rejlő lehetőségeket, jó, ha tudod, hogy a vásárlások 60 % ezeknek köszönhető.
A POP-okkal növelheted az impulzusvásárlásokat (azt is megveszik, amit nem terveztek be), ezáltal a márka hű vásárlókat is elcsábíthatod különféle termékek beszerzésére. Egyszerűen kedvet adsz új dolgok kipróbálására. Mindebből egyértelműen következik, hogy egyre több és több termék kerül a bevásárló kosárba, amíg a vevő a kasszához érkezik.
A POS displayek az értékesítés konkrét helyén, többnyire a kasszánál, vagy annak közelében elhelyezett reklámhordozók. Ugyanaz a céljuk, mint a POP-oknak, azaz, hogy impulzusvásárlásra ösztönözzék a vevőket, de már az utolsó pillanatban. Gondolj csak egy szupermarketre, ahol a kasszák mellett folyóiratokat és édességeket helyeznek el, vagy amikor közvetlen közelükben kóstolókat tartanak! De ide sorolhatók az új termékek bemutatásához használt kassza végi displayek, vagy a nyereményjátékok és sorsolások is.
A kasszák melletti zónák, ahol többet időznek a vevők, tökéletesen alkalmasak arra, hogy olyan dolgok megvásárlására ösztönözze az embereket, amik mellett a POP-ok ellenére is elmennek.
Mivel a POP-ok és POS-ok közvetlen kapcsolatba kerülnek a vásárlókkal, kifogástalan minőségűnek kell lenniük. Mindemellett fontos kihangsúlyozni, hogy minden üzlet egyedi stílusú, és ehhez kell ezeknek a reklámhordozóknak is igazodniuk.
Dönthetsz úgy, hogy sztenderd eszközöket szerzel be, de úgy is, hogy egyedi display-eket készíttetsz, például velünk.
Váróczi Ákos a VÁRÓCZI Üzletberendezés ügyvezetője Ákos megreformálta saját iparágát azzal, hogy a klasszikusan offline vásárolt termékeiket elsőként kezdték webáruházban is értékesíteni. Magyarország mellett még Romániában és Szerbiában is van saját üzletük. Közgazdász és 3 gyermek büszke édesapja.