Egyre többet írnak az ügyfél elégedettség témájában a kiskereskedelmi szektorban is. Ezek az írások többnyire arra fókuszálnak, hogyan próbálják a kereskedések az üzleteiket online eszközökkel élményszerűbbé tenni.
Tény, hogy a Big Data segítségével rengeteg információt lehet összegyűjteni, amelyek hozzájárulnak az ügyfélélmény növeléséhez.
De van egy dolog, ami Téged is érdekleni fog.
Az algoritmusok nem személyesek.
Bár az algoritmusoknak köszönhetően jelennek meg a hirdetéseid a Facebookon, a Google-ban vagy a média cikkei mellett (ami többnyire idegesítő az emberek számára), egy hirdetésnek nincs szíve, nem szól az emberekhez, nem néz a szemükbe.
Minél inkább egy algoritmushoz hasonlít az üzleted, annál kisebb az esélye annak, hogy az emberek személyesen megjelenjenek a boltodban.
Azok a kereskedések, ahol túl sok technológiát használnak, gyakran elkövetnek egy óriási bakit. Mivel arra támaszkodnak, hogy a vevő úgyis mindennel tisztában van a weboldalad és a termékkínálatod tartalmával, az üzletben kevesebb figyelmet fordítanak a vevőkre.
Egy ismerősöm mesélte, hogy bement egy pláza luxus üzletébe, nézelődött, de senki sem szólt hozzá egy szót sem.
Egyedül kódorgott, majd vásárlás nélkül távozott.
Sokan azt feltételezik, hogy a technológia jelenti a megoldást az üzlet fejlesztésére.
Az eladók pedig tudják, hogy ennek köszönhetően kevesebb energiát kell beletenniük a munkába, hiszen a vevők kezében úgyis ott vannak az okos telefonok és nézik az alkalmazásokat.
Váltig hiszem, hogy a technológia akkor egészíti ki a bolti hatékonyságot, ha az eladók rendesen fel vannak készítve a kapcsolat kiépítésre és a vásárlók életszerű bevonására az eladási folyamatokban.
De minél inkább arra megy el a tendencia, hogy az emberek a tenyerükben keressék a válaszokat, annál kevesebbet fognak az eladók szemébe nézni.
Miért?
Mert olyan erős identitástudatuk van az interneten, hogy nehezen tudják elkülöníteni virtuális cselekedeteiket az emberi lényektől.
Holott a szemtől-szembe való találkozás a leghatékonyabb módja annak, hogy megmutassuk az ügyfeleknek, hogy ők többek, mint a kísérleti egerek, akiket Pavlovi módszerrel lehet cselekedetekre ösztönözni.
Évszázadok óta mondják, hogy az ördög a részletekben rejlik, mégis sokszor figyelmen kívül hagyjuk.
Kíváncsi vagy, mennyire személyes az üzleted? Menj végig ezeken a kérdéseken és a végén magadtól is rájössz a lényegre!
1. A kirakatból látható, hogy emberek vásárolnak a boltodban?
2. Amint egy vevő belép az üzletbe, az alkalmazottjaid hol tudnak interakcióba lépni velük?
3. Menj 2-3 különböző részlegre egy óra különbséggel. Hallasz nevetést?
4. Egy műszak végén kérdezz meg néhány alkalmazottat, hogy milyen ügyfeleik voltak aznap.
5. Ha például ruhaüzleted van, kérj meg egy vevőt, hogy válasszon ki három darabot és menjen be a próbafülkébe?
Nem fogom megmondani, hogyan kell ezt pontozni: szerintem már magadtól is tudod.
Az elköteleződésben erős üzletekben szórakoztató vásárolni. Az értékesítés nagymértékben függ a barátságos és segítőkész eladóktól.
Az üzlet kialakítása, az átgondolt áruválaszték, a prémium helyszín maguktól viszik a vevőket a kereskedelmi ’játékba’.
Ha nem képzed az eladóidat az aktív részvételre, elveszíted ezt a meccset. Olyan jól fel kell készítened őket, hogy fantasztikusan teljesítsenek az üzletben.
Ott, ahol az online versenytársakkal kell megküzdeniük, gyakran a saját pályádon is.
Váróczi Ákos a VÁRÓCZI Üzletberendezés ügyvezetője Ákos megreformálta saját iparágát azzal, hogy a klasszikusan offline vásárolt termékeiket elsőként kezdték webáruházban is értékesíteni. Magyarország mellett még Romániában és Szerbiában is van saját üzletük. Közgazdász és 3 gyermek büszke édesapja.