Az üzlet áramlását az elrendezése határozza meg, ami nagy hatással van az eladásokra.
A sikeres üzletelrendezés az, amely körbe vezeti a vásárlót és arra ösztönzi, hogy vásárolja meg azt, amit keres, esetleg még néhány extrát is. Ahhoz, hogy az üzleted elrendezéséből a legjobbat hozhasd ki, ismerned kell az egyes kialakítások jellemzőit.
Egy üzlet kialakítása tovább mutat a kirakatokon és a termékbemutató displayeken. Egészen a termékek tűpontos kihelyezéséig és megjelenítéséig tart.
A jó elrendezés egyensúlyt teremt a vásárlással töltött idő és a tényleges eladások között, azaz minél többet időzik valaki az üzletedben, nagy valószínűséggel annál többet költ majd.
Az üzletelrendezést természetesen számos tényező befolyásolja. Íme a legjellemzőbbek:
A rácsos elrendezésben a szigetek értelemszerűen rácsszerűen, azaz egymással párhuzamosan vannak elhelyezve.
Ez az elrendezés kiskereskedelmi környezetekben a legelterjedtebb, például élelmiszerboltokban és drogériákban, mivel a vásárlók általában az egész üzletet bejárják egy nagyobb bevásárlás alkalmával.
Ez az elrendezés akkor működik, ha sok terméked van, akár azonos kategóriában is.
Ám a „szupermarketes” környezeten kívül ez a kialakítás zavaróvá válhat.
A versenypálya kialakítás egy nagyobb szigettel rendelkezik a bejáratnál és körbe vezeti az ügyfelet a kerülete mentén vissza a bejáratig.
Az IKEA áruházak kiváló példái a versenypálya kialakításának.
Ez az elrendezés a lehető legtöbb terméket láthatóvá teszi a vevők számára, így lehetőséget teremt a böngészésre, a keresztértékesítésre és az impulzus vásárlásokra.
A szabadáramlású üzletkialakítás azokban a kereskedésekben hatékony, amelyekben a termékek nagy része egy kategóriába tartozik.
Ilyenkor nem irányítják tűpontosan a vásárlókat, hanem vegyesen használják a legkülönfélébb üzletberendezéseket a fali rendszerektől kezdve, a szabadon álló pultokon át az egyedi kialakítású display-ekig.
Tipikus példái ennek a nagyobb területtel rendelkező ruhakereskedések. A szabadáramlású kialakításnál zavaró lehet azonban, ha az egyes részlegek (például a női osztály és a férfi osztály) nincs egyértelműen elválasztva egymástól, vagy ha túlságosan nagy a termékkínálat.
A gerinc elrendezése a rácsos és a szabadáramlású minták kombinációja.
Egy nagyobb szigettel rendelkezik, amely a bejárattól az üzlet hátulja felé halad, és további szigetek ágaznak el oldalra.
Ez a kialakítás elterjedt a közepes méretű vagy speciális kiskereskedők körében. A ruhakereskedők gyakran a gerinc kialakítás finomabb formáját alkalmazzák és a szín vagy a dekoráció megváltoztatásával befolyásolják az elrendezést.
A halszálka elrendezés nagyon logikus és egyszerű, hasonlóan a rácsos elrendezéshez.
Egyetlen kétirányú folyosó uralja olyan szigetekkel, amelyek az oldal- és hátsó falak felé ágaznak ki ebből a központi folyosóból.
A halszálkás elrendezések ideálisak a szűk üzletekhez. Egy játéküzletben például egyik irányba kihelyezhetők a lányoknak szánt játékok, a másik irányban pedig a fiús dolgok.
Egy üzlet elrendezése tehát nagyban befolyásolja a vásárlók viselkedését. A sikeres elrendezés zökkenőmentesen végig vezeti a vevőket az üzleten, bátorítva őket a hosszabb idejű böngészésre és a keresztvásárlásokra, anélkül, hogy túlterhelnéd őket. Öt alapvető üzletelrendezés létezik, amelyeket a legtöbben használnak. Az, hogy melyik elrendezés felel meg a legjobban vállalkozásodnak, nagyban függ az üzleted méretétől és a készleteidtől.
Váróczi Ákos a VÁRÓCZI Üzletberendezés ügyvezetője Ákos megreformálta saját iparágát azzal, hogy a klasszikusan offline vásárolt termékeiket elsőként kezdték webáruházban is értékesíteni. Magyarország mellett még Romániában és Szerbiában is van saját üzletük. Közgazdász és 3 gyermek büszke édesapja.