Szerző: Váróczi Ákos | Üzletberendezés
Bárkihez, aki nem tudna “katalógusüzletben” dolgozni, akit a hideg ráz a konvencionális megoldásoktól, viszont vonzódik a régiségekhez. A vintage ugyanis egy különleges, a múltat és jelent összekötő, eredeti és eklektikus irányzat.
A vintage (vintidzs vagy vintázs) szó szerint fordítva szüretet, évjáratot vagy bortermést jelent, eredetileg ugyanis a borászatban használták a kifejezést. Itt a bor kitűnő minőségére és régiségére utalt.
Amikor a szó átkerült a divat és a lakberendezés szaknyelvébe is, ugyanezekkel a jelentésekkel társult. Így a vintage alatt eredetileg az 1920-as és ‘70-es évek közötti időszak ruházati és lakberendezési stílusát értjük, de ez a jelentés mára kissé megváltozott, kitágult.
A vintage régies, különleges darabokat párosít modernekkel, amelyeket izgalmas kiegészítőkkel varázsol egyedivé. A lényeg, hogy az összhatás régiesnek tűnjön! Akár új darabról is lehet szó, amik használtnak látszanak.
Ez a nosztalgikus irányzat számos stílus jegyeit viselheti magán. Az ide sorolható kiegészítőket nem lehet egy katalógusból lemásolni. A vintage népszerűségének legfőbb oka tehát az egyediség, a különlegesség és az ötletgazdagság!
A vintage stílusú üzlet berendezése hosszú és lassú folyamat, sok türelemre, jó szemre és biztos stílusérzékre van szükség. Aki vintage-ban gondolkodik, készüljön fel arra, hogy kutatnia kell a megfelelő bútorok után, alaposan fel kell térképeznie a legjobb lelőhelyeket.
Hacsak nem akarja mással elvégeztetni a tervezést és a kivitelezést, hiszen egy jó, üzletek berendezésével foglalkozó cég lényegesen gyorsabban megoldja ezt a problémát.
A vintage üzletberendezés zöme modern klasszikus, azaz art deco, retró, melyeket egy-egy mai, modern tárggyal vegyíthetünk. Ez a keveredés biztosítja az egyediséget, hiszen a régies darabok nem kaphatók minden második üzletberendezőnél.
Fontos, hogy a vintage nem retró és a retró sem vintage. A hangsúly az egyes korszakok keverésén van, ezt azonban nagyon finoman, az egyensúlyt, az arányokat és az összhangot megtalálva lehet csak ízlésesen megoldani.
Az összhang szempontjából fontos, hogy a vintage stílusú üzletben alkalmazott bútorok egyszínűek vagy színben nagyon közel állnak egymáshoz. Csak a termékek tarkák.
Ettől válik kiegyensúlyozottá, nyugodttá az enteriőr, nem lesz a végeredmény vásári és közönséges, sokkal inkább kifinomult és különleges.
Az anyaghasználatra a meleg színű fák, a kosarak, a cserepek, a természetes anyagok használata jellemző, de némi fényes, lakkozott felület, egy-egy műanyag kisbútor vagy kiegészítő jól mutat közöttük.
A falon régi fényképek, grafikák, akvarellek kaphatnak helyet, néhány modern alkotással fűszerezve, de a vintage stílusú üzletben a távol-keleti festmények is jól mutatnak.
A szőnyegek – már ha vannak – általában színes, mintás rongyszőnyegek, melyek régies hangulatot varázsolnak a helyiségekbe és vidámmá teszik azokat. Ugyancsak jó választás a keleti szőttes, illetve a suba szőnyeg.
Ez a nosztalgikus irányzat számos stílus jegyeit viselheti magán. Az ide sorolható tárgyakat, kiegészítőket nem lehet egy katalógusból lemásolni. Jó adag kreativitás szükséges az egyedi és különleges enteriőr és a megfelelő hangulat megteremtéséhez.
Ha ráakad egy-egy tárgyra, ami vintage stílusú üzletében jól jönne, de a bútor felújításra vagy átalakításra szorul, két választása van. Vagy hív egy szakembert, rendszerint asztalost, vagy nekiáll saját maga a munkának. Ha nagyobb átalakításról van szó, feltétlenül forduljon szakemberhez.
Ám ha csupa új berendezéssel szeretné berendezni a vintage stílusú üzletét, szívesen segítünk Önnek.
Váróczi Ákos a VÁRÓCZI Üzletberendezés ügyvezetője Ákos megreformálta saját iparágát azzal, hogy a klasszikusan offline vásárolt termékeiket elsőként kezdték webáruházban is értékesíteni. Magyarország mellett még Romániában és Szerbiában is van saját üzletük. Közgazdász és 3 gyermek büszke édesapja.