Lemonade Day – vállalkozói gyerekprogram

Szerző: Váróczi Ákos | Rólunk

Ebben az írásomban egy amerikai kezdeményezésről írok, amely a gyerekek vállalkozói szellemének felélesztését és céljaik elérésének fontosságát tűzte ki célul.

A Lemonade Day egy rendkívül értékes tanulási élmény, amely megerősíti az egyéni kezdeményezés és a célorientált eltökéltség fontosságát.

A Michael Holthouse által 16 évvel ezelőtt Houstonban indított kezdeményezés lehetőséget nyújt az általános és középiskolás fiataloknak, hogy megtanulják, hogyan válhatnak vállalkozókká.

Bármelyik gyerek nyithat limonádé standot, de ennél sokkal többre tanítják őket.

A program kihirdetését követően gyerekek ezrei vették fel a fényes sárga hátizsákot, hogy elinduljanak életük első vállalkozása, a limonádéstand megnyitása felé.

De nem csak egy citromlimonádé stand megnyitásáról van szó…

A kezdeményezés keretén belül egy átfogó tízórás tananyag során a résztvevők több mint 40 alapvető készséget sajátíthatnak el a való életben való alkalmazásra.

Ez a tananyag magában foglalja a célok kitűzését, a költségvetés készítését, a helyszín kiválasztását, a reklámozást, a banki számlakezelést, a jótékonysági adományozást és még sok mást.

Az időjárási körülményektől függetlenül bizonyítani kell a kitartást és az alkalmazkodást.

A kis vállalkozóknak ellenálló képességet és alkalmazkodókészséget kell mutatniuk, hiszen a siker nem garantált. Lehet, hogy vissza kellett fizetniük a befektetőknek, vagy együtt kell működniük partnerekkel az eredménymegosztás érdekében.

Még akkor is, ha testvérek segítettek például az út menti reklámozásban, kompenzációra volt szükség.

Meg kell küzdeni a félelmekkel és be kell vállalni az ismeretlen utakat.

A résztvevők megtapasztalják, hogy pusztán a jelenlét nem elegendő; szembe kell nézniük a félelmeikkel és ismeretlen útra kell lépniük a siker érdekében.

Egyéni program – a vállalkozói lét lényegének hangsúlyozása

A Lemonade Day programot egyéneknek tervezték, nem csoportoknak, hangsúlyozva ezzel a vállalkozói szellem lényegét. A résztvevők csak egy munkafüzetet kapnak, nem pedig díjkiosztó napot, ami azt erősíti bennük, hogy a kemény munka és az önmagukra való támaszkodás fontos a siker elérésében: pont olyan, mint a valós életben.

„Kicsit költs, kicsit takaríts és kicsit adj” – A Lemonade Day jelmondata

16 év alatt a Lemonade Day programsorozaton belül már több mint 1,5 millió fiatal nyitott limonádé standot. Együttesen több mint 352,5 millió dollárt kerestek, valamint 270 millió dollár profitot és 142,5 millió dollár adományt generáltak.

Az amerikai vállalkozások – kicsik, nagyok vagy nonprofit szervezetek – az utóbbi egyre inkább hanyatlásnak indultak. (Ez hazánkban is megfigyelhető és megkockáztatom, nemzetközi szinten ismerős ez a jelenség).

Régen emberek millióinak adott megélhetést a kiskereskedelem, de mostanra a „mit kapok belőle?” és az „adj nekem” hozzáállás egy látványos hiány mentalistást hozott létre a társadalomban. És ami még sajnálatosabb, hogy ez átragadt a fiatalokra.

Csak azért, mert valamit akarnak, azt érzik, hogy meg kell kapniuk. Nem azért, mert keményen dolgoznak, vagy okosak vagy mernek kockázatot vállalni; a válasz a boldog jövőjükért mások kezében van.

Az én történetem és az üzleti világ jelene

Nekem szerencsém volt, mert első kézből, az édesapámtól tanultam meg a vállalkozói lét minden szépségét, kihívását és nehézségét. Volt előttem példa, amit tovább vihettem. Mivel mindig is hajtott a kíváncsiság, a fejlődés és az önképzés, az életem része a mai napig.

Napjainkban már egyre kevesebben vállalkoznak, és a biztonságos állások világában az AI miatt lassan kikopnak a vállalkozói attitűdök.

A fiatalok videójátékokat játszanak vagy a TV előtt bámulják a valóságshow-kat. Ha nem ébresztjük fel bennük az üzleti szellemet, és nem adunk a kezükbe eszközöket, akkor olyan generációkat nevelük ki, akik képtelenek lesznek bármit elindítani.

A fiatalok unatkoznak, nem érdekli őket semmi, vagy nincs lehetőségük megváltoztatni a jövőjüket.

A mi felelősségünk kinevelni a jövő vállalkozóit

A Lemonade Day esemény nem csupán a jótékonyság szellemiségéről szól. Ez egy vállalkozói szemlélettel járó társadalmi felelősségvállalás, ami azt jelenti, hogy megtanítják a gyerekeknek, hogy rugalmasan kell gondolkodniuk és befogadónak kell lenniük másokkal szemben.

Ha a Lemonade Day résztvevői kedvet kapnak ahhoz, hogy később vállalkozást indítsanak, már akkor is sikeres a program. Ha megtanulnak emberekkel kommunikálni, akkor is nyernek. Ha jobban megértik a költségeket és a nyereséget, akkor is segítik őket.

Eszközök üzlete sikeréhez a Váróczi webshop-ban Megnézem!

About the Author

Váróczi Ákos a VÁRÓCZI Üzletberendezés ügyvezetője Ákos megreformálta saját iparágát azzal, hogy a klasszikusan offline vásárolt termékeiket elsőként kezdték webáruházban is értékesíteni. Magyarország mellett még Romániában és Szerbiában is van saját üzletük. Közgazdász és 3 gyermek büszke édesapja.

Leave a Comment:

Leave a Comment: