Nem minden megtervezett kirakat eredményez azonnal konverziót, de egy jól célzott üzenettel le lehet lassítani az üzleted előtt elhaladó potenciális vásárlókat. Mindig tartsd szem előtt, hogy a vevő először felfedez, majd összehasonlít végül megszerez. Minél jobban sikerül lelassítanod a kirakatod előtt az embereket, annál több mindent észrevesznek, amihez kedvet kaphatnak. Többet akarsz eladni? Gondolkodj a vevő fejével!
Egy jó kirakat humorral, megdöbbenéssel vagy a tisztelet kiváltásával állítja meg az emberek jelentős részét. Ha egy kirakat nincs hatással rájuk, tovább mennek.
Alapértelmezésben a ’nem érdekel’ üzemmódba kerülnek és a figyelmük visszaszorítkozik az árra, a kényelemre vagy legrosszabb esetben a vásárlás iránti ellenszenvre. Egy nagyszerű kirakat képes megváltoztatni ezt az attitűdöt, de csak abban az esetben, ha elég kreatív és feltűnő.
Alapvetően öt olyan kulcsfontosságú viselkedést határozhatunk meg, amik optimalizálják az agyat a felfedezéshez.
Társítás:
Összefüggések ábrázolása egymással látszólag nem kapcsolódó kérdések, problémák vagy ötletek között.
Kérdés:
Olyan kérdések felvetése, amik megerősítik a vásárlás létjogosultságát.
Megfigyelés:
A boltban lévő vevők, az eladók, a versenytársak viselkedésének a megfigyelése, ami cselekvésre ösztönözhet vagy sem.
Kapcsolódás:
Különböző ötletekkel és perspektívákkal rendelkező emberekkel való találkozás, beszélgetés a megoldandó feladatról és az optimális kivitelezés lehetőségeiről.
Kísérletezés:
Interaktív tapasztalatok gyűjtése, amik meghatározzák a vásárlás végkimenetelét.
Ha igazán ütős kirakatokat szeretnél a vállalkozásodnak, hagyd, hogy az alkalmazottjaid szabadjára engedjék a fantáziájukat, ezáltal egy kicsit magukénak is érezhetik az üzletet. Ha felszabadultabbak, magabiztosabbak és beleszólást kapnak, az a forgalmon is látszani fog. Pozitív értelemben.
Ne nyomd el magadban azt a kis hangot, hogy ’Mi lenne, ha?’! Ha nem hallgatsz a megérzéseidre, a kirakatod meghal és eltűnik az emberek látóteréből. A kreativitást lehet gyakorolni és tanulni. Ha felismered az emberek problémáit és korlátozó hitrendszereit, akkor megérkeznek a kreatív válaszok is, amit látványosan szemléltethetsz a kirakatodban.
A kirakat célja mindig az áru eladása; hogy arra szólítsa fel a járókelőt, hogy lépjen be az üzletbe. Éppen ezért a remek árú és üzenet megjelenítés összpontosítja a vásárlók figyelmét és arra készteti őket, hogy fontolják meg a vásárlást.
A megjelenítés és a kereskedelem kéz a kézben jár a fizikai kereskedésekben. És bár a kiskereskedelemben jelenleg számos olyan technológiai fejlődés tapasztalható, amelyek lehetővé teszik, hogy a gépek elvégezzék az emberek által elvégzett feladatok egy részét, a kreativitás és a képzelet még mindig az emberiség területe.
Használd a saját fantáziád és ösztönözd az alkalmazottjaidat az ötleteik megosztására, hogy miként is lehetne még jobb kirakati megoldásokkal megállítani a kiskereskedések mellett elhaladó embereket.
Váróczi Ákos a VÁRÓCZI Üzletberendezés ügyvezetője Ákos megreformálta saját iparágát azzal, hogy a klasszikusan offline vásárolt termékeiket elsőként kezdték webáruházban is értékesíteni. Magyarország mellett még Romániában és Szerbiában is van saját üzletük. Közgazdász és 3 gyermek büszke édesapja.